Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության խումբ
2. Դարաշրջանների տեսանկյունից՝ զբաղվել անտիկ և միջ­­նա­­դար­յան շրջաններով, ինչպես նաև երկաթի դարով:
3. Զբաղվել արցախյան հուշար­ձան­­ների մշտադիտարկմամբ:
4. Ստորաբաժանումն իր աշխատանքներն իրականացնում է հետևյալ գործունեության ձևերով՝ կամերալ, արխիվային/գրա­դարա­նային/մա­տե­ն­ա­գրա­կան:
5. Ստորաբաժանման արտադրանքը չափվում է որակյալ գիտական հրապարակումներով (մե­նա­գրու­թյուն­ներ, ժողովածուներ, հոդվածներ), որոնք պետք է լինեն ակտուալ և նորարարական՝ կի­­րա­ռե­լով ժամանակակից մեթոդներ և լաբորատոր անալիզներ, մասնակցած և կազ­մա­կեր­պած միջոցառումներով (գիտաժողովներ, սե­մի­նար­ներ ևն), դաշտային և լաբո­րա­տոր ար­դյու­նա­վետ աշխատանքով, միջազգային կապերի արդ­յու­նա­վե­տու­թյամբ (օտա­րերկ­րյա ռեսուրսների ներ­­գրավում, լաբորատորիաների հասա­նե­լի­ու­թյուն, մի­ջազ­գային գիտաժողովների մաս­նակ­ցություն), կադրային ներհոսքով, ատե­նա­­խո­սու­­թյուն­ների պաշտ­պա­նու­թյամբ, մասնագիտական կարծիքների տրա­մա­դրմամբ:
Ինստիտուտի Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության գիտահետազոտական խումբը ստեղծվել է 2016 թվականին՝ ինստիտուտի գիտական խորհրդի որոշմամբ։ Սկսած 2005 թվականից՝ ինստիտուտի Արցախի հնագիտական արշավախումբը (ղեկավար պ.գ.դ., պրոֆ. Համլետ Պետրոսյան) Արցախի իշխանությունների հրավերով հնագիտական հետազոտություններ էր իրականացնում Արցախում (Շուշի, Հանդաբերդի վանք, Տիգրանակերտ, Դադիվանք)։ Հետազոտական խումբը ստեղծվեց՝ նկատի ունենալով արշավախմբի արդեն կատարած աշխատանքը և Արցախի հնագիտական հետազոտությունն ինստիտուտի ծրագրերի մեջ ներառելու անհրաժեշտությունը։
Խմբի հիմնական նպատակն է Արցախի հնագիտական մշակույթի հետազոտությունն ու հանրահռչակումը։ Խմբի ղեկավարն է պ.գ.դ., պրոֆ. Համլետ Պետրոսյանը, անդամներն են պ.գ.թ., գիտաշխատող Տատյանա Վարդանեսովան, պ.գ.թ., գիտաշխատող Արմինե Գաբրիելյանը, պ.գ.թ., գիտաշխատող Նժդեհ Երանյանը, պ.գ.թ., կրտսեր գիտաշխատող Ռուբեն Հովսեփյանը, կրտսեր գիտաշխատող, ասպիրանտ Համազասպ Աբրահամյանը։
Դաշտային հետազոտական աշխատանքները (2004-2020 թվականներ)
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Արցախի հնագիտական արշավախումբը, հիմնական պեղավայր ունենալով Արցախի Տիգրանակերտը, հնագիտական պեղումներ է իրականացրել նաև Արցախի մի շարք այլ հնավայրերում (Շուշի, Հանդաբերդի վանք, Դադիվանք, Գյավուր կալա, Նոր Մարաղայի ամրոց, Մարտակերտի անտիկ կարասային և վաղքրիստոնեական թաղումներ, Ամարասի վանք, Դադիվանք, Վաճառի սուրբ Ստեփանոս վանք, Բերդաշենի հուշարձաններ և այլն)։ Հնագիտական պեղումներից զատ վավերացվել են Արցախի տարածքի անշարժ ժառանգությունը՝ հնավայրեր, վանքեր, եկեղեցիներ և մատուռներ, մարդակերպ, անտիկ, վաղքրիստոնեական կոթողներ, խաչքարեր ու տապանաքարեր, իսլամական հուշարձաններ, մասնագիտական աջակցություն է ցուցաբերվել Արցախում ընթացող այլ պեղումներին։
Արցախի Տիգրանակերտի պեղումները եղել են Արցախի հանրապետության տարածքի ամենաընդարձակ և երկարատև հնագիտական ծրագիրը։ Արշավախումբը 2005 թվականին վավերացրել է Հայոց արքա Տիգրան Բ Մեծի կողմից Արցախում հիմնած Տիգրանակերտ քաղաքի մնացորդները և 2006 թվականից սկսած՝ ընդարձակ հնագիտական պեղումներ է իրականացրել դրա տարածքում: Հուշարձանը գտնվում է ԼՂՀ Ասկերանի շրջանում, Խաչենագետի աջ ափին: Այն տարածվում է Վանքասար լեռան հարավարևելյան ներքնալանջի վրա և այդ լանջին կից գոգավորությունում` Արքայական աղբյուրների (Շահբուլաղ) հարևանությամբ: Պեղումներով բացվել են քաղաքի անտիկ ամրացված թաղամասի միջնաբերդի վերին հատվածը, միջնաբերդը թաղամասից բաժանող 83 մ երկարություն ունեցող պարիսպ-հենապատը, նույն թաղամասի հարավային պարիսպների մոտ 450 մ ձգվող ժայռափոր հիմքերը, հյուսիսային պարիսպների մինչև 5 մ բարձրություն ունեցող և մոտ 350 մ ձգվող հատվածը, հարավարևելյան պարսպի մոտ 40 մ հատվածը, անտիկ առաջին և երկրորդ թաղամասերը, ժայռափոր հնձանը, Արքայական աղբյուրներին կից ջրավազանը, Կենտրոնական թաղամասի վաղքրիստոնեական հրապարակը` զույգ եկեղեցիներով, արևելյան միակ մուտք ունեցող մասունքարանով, խաչակիր մոնումենտալ կոթողի մնացորդներով և վաղքրիստո­նեական տապանաբակով հանդերձ: Մասնակիորեն պեղվել են անտիկ կարասային դամբարանադաշտերից մեկը (Արևելյան դամբարանադաշտ), մոտ 5 կմ երկարություն ունեցող ջրանցքը, վաղքրիստոնեական ժայառափոր-պաշտամունքային համալիրը, XIX դարում կառուց­ված Փոստային կայանի մնացորդները, Ցիցսարի վաղքրիստոնեական մասունքարանը և եկեղեցին։ Տիգրանակերտի շրջակայքում պեղվել են նոր Մարաղայի անտիկ ամրոցը, Գյավուր կալայի եկեղեցին, Նոր Կարմիրավանի դամբարանները, Մարտակերտի, Ղազանչիի, Նոր Մարաղայի կարասային թաղումները և այլ հուշարձաններ։
Շուշիի 2004-2005 թվականների հետազոտությամբ կազմվել է քաղաքի  և շրջակայքի հնագիտական հուշարձանների ցուցակն ու քարտեզը (այն ընդգրկում է մոտ 200 հնագիտական հուշարձան՝ մինչև XVIII դարը ներառյալ), այդ թվում՝ հինքարեդարյան 1 կայան, բրոնզի և երկաթի դարերի 1 կիկլոպյան ամրոց, 5 դամբարանադաշտեր, 2 անտիկ և 2 վաղքրիստոնեական դամբարանադաշտեր, 6 միջնադարյան գյուղատեղիներ, մոտ 4 տասնյակ խաչքարեր։ Շուշիի և շրջակայքի հնագիտական պեղումներով հետազոտվել են սարահարթի մ.թ.ա. II-I հազարամյակի 2 դամբարաններ, Կարկառ ամրոցը, Շոշվա Սղնախը, հին և նոր գերեզմանոցները։
Դադիվանքում պեղվել են սուրբ Դադիին վերագրվող գերեզմանը (2007 թ.) և փոքր գմբեթավոր եկեղեցու ջրահեռացման համակարգը (2017 թ.)։
Ամարասի վանքում 2014 թվականին իրականացվել է Սուրբ Գրիգորիսի մատուռի հետազոտությունը։ Պեղումներն արվել են ներկա եկեղեցու արևելյան բակում՝ արևելյան պատին դրսից կից առանձնացված հատվածում: Հիմնական նպատակն է եղել ստուգել այն վարկածը, ըստ որի՝ ներկա եկեղեցին իր արևելյան պատով կտրել և 2 մասի է բաժանել մատուռը՝ դրսում թողնելով նրա ենթադրյալ արևելյան մուտքը: Պեղումները երևան բերեցին սրբատաշ քարաբեկորներով շարված արևելյան մուտքի մնացորդները․ բացօթյա նախամուտքը, շքամուտքի խարիսխները, որմնախարիսխը, դեպի կիսագետնափոր սրահն իջնող աստիճանները: Պեղումները միանշանակ հաստատեցին, որ Գրիգորիսի դամբարանի նախնական կառույցն իրոք ունեցել է արևելյան մուտք, ինչը հնարավորություն ընձեռեց ավելի ընդարձակ համատեքստում քննել Տիգրանակերտի արևելյան մուտքով մասունքարանը, ինչպես նաև նախանշել Արցախի նման կառույցների հետագա հնագիտական և ընդհանուր մշակութային հետազոտության խնդիրները:
Վաճառի Սուրբ Ստեփանոս վանքի 2017 թվականի պեղումներով հետազոտվել են Սուրբ Ստեփանոսի արևելյան մուտքով դամբարանը և վաղքրիստոնեական խաչակիր կոթողի մանրամասները (V-VI դդ․), մասունքարանի վրա հետագայում կառուցված երկխորան մատուռը, մատուռին կից գավիթը, կառույցների շրջակայքը (XII-XVII դդ․)։
Բերդաշենի 2019 թվականի պեղումների ընթացքում ուսումնասիրվել են Բերդի ստորոտի մի հատվածը և Պիծի նահատակ մատուռը։ Պեղումների արդյունքում բացվել են բեկորատվող քարից կավաշաղախով շարված պատերով, անկանոն հատկագծումով, կիսագետնափոր բնակելի-տնտեսական 3 համալիրների առանձին մասերը: Յուրաքանչյուր համալիրի պարտադիր մաս է կազմում թոնիրը: Նյութերը հիմնականում XI-XIII դարերին են պատկանում. դրանց մեջ կան դրոշմազարդ կարասի,  կաղապարանախշ և ջնարակապատ խեցանոթների մասեր, ապակե ապարանջանների բեկորներ, պղնձե մետաղադրամ: Նմանատիպ հնագիտական նյութերը, որպես կանոն, քաղաքային մշակույթի բաղկացուցիչներ են և ցուցում են բնակավայրի ներգրավվածությունը տարածաշրջանի տնտեսամշակութային զարգացումներին, ինչը բնորոշ է առևտրական ճանապարհների վրա գտնվող գյուղաքաղաքներին:
Պիծի նահատակ մատուռի պեղումներով բացվել է կառույցի նախնական հարթակը, հետազոտվել են դրա վրա հետագայում կառուցված շինության պատերի մեջ ներառված և շրջակայքում գտնվող վաղքրիստոնեական կոթողները, XII-XIII դարերի խաչքարերը և XVI-XVIII դարերի տապանաքարերը։
Խմբի կողմից Արցախի հնագիտական հուշարձանների ուսումնասիրության արդյունքները հրատարակվել են հայերեն և օտարալեզու մի շարք մենագրություններով, 100 և ավելի հոդվածներով, ներկայացվել են միջազգային գիտաժողովներին։
Խմբի աշխատակիցների ուսումնասիրության ոլորտները
• Միջին դարերի հնագիտություն և մշակույթ, «Արցախի Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտություն», Արցախի միջնադարյան մշակույթ (կատարող՝ պ.գ.դ., պրոֆ. Համլետ Պետրոսյան):
• Միջին դարերի հնագիտություն, խեցեգործական մշակույթ, «Արցախի միջնադարյան խեցեղենը որպես մշակութային ֆենոմեն», Տիգրանակերտի միջնադարյան խեցեղենը և ապակին (կատարող՝ պ.գ.թ., գիտաշխատող Տատյանա Վարդանեսովա):
• Անտիկ հնագիտություն, Արցախի անտիկ մշակույթ, Արցախի Տիգրանակերտի անտիկ շրջանի խեցեղենը, Արցախ-Ուտիքի կարասային թաղումների մշակույթը (կատարող՝ պ․գ․թ․, գիտաշխատող Արմինե Գաբրիելյան):
• Արցախի վաղ հնագիտություն, Արցախյան տափաստանի հնագիտական մշակույթը մ․թ․ա․ II-I հազարամյակներում, Արցախի բրոնզ-երկաթեդարյան լանդշաֆտի հետազոտությունը (կատարող՝ պ․գ․թ․, գիտաշխատող Նժդեհ Երանյան):
• Միջնադարյան Արցախի տնտեսական մշակույթը, Արցախի Հանրապետության իսլամական մշակութային ժառանգությունը (կատարող՝ պ.գ.թ., կրտսեր գիտաշխատող Ռուբեն Հովսեփյան):
• Արցախի Տիգրանակերտի Ցիցսարի հնագիտական հուշարձանները (կատարող՝ ասպիրանտ, ավագ լաբորանտ Համազասպ Աբրահամյան):

Historical Heritage of Artsakh Research Group
2. From the temporal perspective - to deal with the Classical and Medieval periods, as well as the Iron Age.
3. To conduct monitoring of monuments of Artsakh.
4. The Department carries out its work in the following forms of activity: field, cameral, laboratory, museum, archive/library, office.
The Research Group of the Historical and Cultural Heritage of Artsakh of the Institute was established in 2016 by the decision of the Institute's Academic Council. Since 2005, the  Artsakh archaeological expedition of the Institute (headed by Hamlet Petrosyan, Professor, Doctor of Historical Sciences) has been conducting archaeological research in Artsakh (Shushi, Handaberd Monastery, Tigranakert, Dadivank) at the invitation of the Artsakh authorities. The research group was created taking into account the work already done by the expedition and the need to include archaeological researches in Artsakh in the projects of the Institute.
The main goal of the group is to study and popularize the archaeological culture of Artsakh. The head of the group is Hamlet Petrosyan, Professor, Doctor of Historical Sciences, the members are: Tatyana Vardanesova, researer, PhD; Armine Gabrielyan, researcher, PhD; Nzhdeh Yeranyan, researcher, PhD; Ruben Hovsepyan, junior researcher, PhD; Hamazasp Abrahamyan, junior researcher, PhD student.
Field research in 2004-2020
The archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography of Artsakh having Tigranakert as the main excavation site, also carried out archaeological excavations at a number of other archaeological monuments of Artsakh (Shushi, Handaberd Monastery, Dadivank, Gyavur-Kala, Nor Maragha Fortress, jar burials of the Classical period and early medieval burials of Mardakert, Amaras Monastery, Dadivank, Surb Stepanos Monastery in Vachar, Berdashen monuments, etc.). In addition to archaeological excavations, the immovable heritage of the territory of Artsakh was revealed: archaeological sites, monasteries, churches and chapels, anthropomorphic steles, Classical period and early Christian steles, khachkars and tombstones, and Islamic monuments. Besides, professional support was provided to other excavations carried out in Artsakh.
The excavations of Tigranakert in Artsakh were the largest and longest-running archaeological project in the territory of the Republic of Artsakh. In 2005, the expedition discovered the remains of the city of Tigranakert, founded by the Armenian king Tigran II in Artsakh, and since 2006 has been conducting large-scale archaeological excavations on its territory. The monument is located on the right bank of the Khachenaget River, in the Askeran region of the NKR.
It extends on the south-eastern slope of Mount Vankasar and in the basin adjacent to this slope, near the Royal Springs (Shahbulagh). During the excavations, the upper part of the citadel of the Fortified quarter of the Classical period, a retaining wall 83 m long separating the citadel from the quarter, rocky foundations of the southern walls of the same area 450 m long, a part of the northern fortress wall up to 5 m high and about 350 m long, a part of the south-eastern fortress wall about 40 m, the first and second quarters of the Classical period, a winepress carved into the rock, a pond near the Royal Springs, an early Christian square of the Central District with two churches with a reliquary with a single eastern entrance, remains of a monumental cross-bearing stele and an early Christian cemetery were discovered.
The following monuments were partially excavated: one of the jar burial grounds (Eastern tomb field) of the Classical period, a canal about 5 km long, an early Christian rock ritual complex, the remains of the Postal Station built in the 19th century, an early Christian reliquary and the Tsitsar church. In the vicinity of Tigranakert, the Classical period fortress of Nor Maragha, the church of Gyavur-Kala, the burials of Nor Karmiravan, the jar burials of Mardakert, Ghazanchi, Nor Maragha and other monuments were excavated.
As a result of the study of Shushi in 2004-2005, a list and map of archaeological sitets of the city and its environs were compiled (it includes about 200 archaeological monuments up to and including the 18th century), including: 1 Lower Paleolithic site, 1 cyclopean fortress of the Bronze and Iron Ages, 5 burial grounds, 2 Classical period and 2 early Christian cemeteries, 6 medieval villages, about 4 dozen khachkars. Archaeological excavations of Shushi and its environs on the plateau examined 2 tombs of the 2nd-1st millennia BC, the fortress of Karkar, Shoshva Sghnakh, the old and new cemeteries.
In Dadivank, the tomb of Saint Dadi (2007) and the drainage system of the small domed church (2017) were excavated.
In 2014, studies were conducted on the chapel of Surb Grigoris in the Amaras monastery. The excavations were carried out in the eastern courtyard of the current church, in the area adjacent to the eastern wall. The main goal was to test the hypothesis that the current church was divided into two parts by the eastern wall, leaving the supposed eastern entrance outside. During the excavations, the remains of the eastern entrance, faced with hewn stones, an open vestibule, portal columns, a half-column, and steps leading to a semi-dugout hall were discovered.
The excavations have clearly confirmed that the original structure of the tomb of Saint Grigoris did indeed have an eastern entrance, which allowed us to consider the mausoleum with the eastern entrance of Tigranakert in a broader context, as well as to identify the problems of further archaeological and general cultural research of similar structures in Artsakh.
During the excavations of the Monastery of Surb Stepanos in Vachar in 2017, the mausoleum of Saint Stepanos with the eastern entrance and details of the early Christian cross-bearing stele (5th-6th centuries), the two-apse chapel built later on the reliquary, the narthex adjacent to the chapel, and the surrounding buildings (12th-17th centuries) were studied.
During the excavations of Berdashen in 2019, part of the foot of the fortress and the Pitsi-Nahatak chapel were studied. As a result of the excavations, separate parts of three semi-underground residential and economic complexes with an irregular plan with walls made of clay-bonded rubble were discovered. A mandatory component of each complex is a tonir (hearth). The materials mainly date back to the 11th-13th centuries: among them are fragments of a karas with a stamped ornament, glazed and painted using a stencil dishes, fragments of glass bracelets, and a copper coin.
Such archaeological materials are usually part of the urban culture and indicate the settlement's involvement in the economic and cultural development of the region, which is typical for settlements located on trade routes.
During the excavations of the Pitsi-Nahatak chapel, the original platform of the structure was discovered, early Christian steles, khachkars of the 12th-13th centuries, and tombstones of the 16th-18th centuries both built into the walls of the building subsequently constructed on the site, and discovered in the vicinity were studied.
The results of the study of the archaeological monuments of Artsakh by the group were published in a number of monographs in Armenian and foreign languages, with 100 or more articles, and were also presented at international conferences.
Research areas of the group members are:
- Medieval archaeology and culture, "Archaeological research of Tigranakert of Artsakh", medieval culture of Artsakh (carried out by Hamlet Petrosyan, Professor, Doctor of Historical Sciences).
- Medieval archaeology, pottery culture, "Medieval ceramics of Artsakh as a cultural phenomenon", medieval ceramics and glass of Tigranakert (carried out by Tatyana Vardanesova, researcher, PhD).
- Archaeology of the Classical period, culture of Artsakh of the Classical period, ceramics of the Classical period of Tigranakert, culture of jar burials of Artsakh-Utik (carried out by Armine Gabrielyan, researcher, PhD).
- Early archaeology of Artsakh, archaeological culture of the Artsakh steppe in the 2nd-1st millennia BC, studies of the landscape of Artsakh in the Bronze-Iron Age (carried out by Nzhdeh Yeranyan, researcher, PhD).
- Economic culture of medieval Artsakh, Islamic cultural heritage of the Republic of Artsakh (carried out by Ruben Hovsepyan, researcher, PhD).
- Archaeological monuments of Tsitssar of Artsakh of Tigranakert (carried out by  Hamazasp Abrahamyan, junior researcher, PhD student).