ՀԱԻ-ում տեղի կունենա Տիգրան Ալեքսանյանի «Բերդի տարածարջանի միջնադարյան ամրաշինական համակարգը» խորագրով թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը:
12-02-2026 14:00
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտին (ՀԱԻ) կից գործող ԲԿԳԿ 007 «Հնագիտություն և ազգագրություն» մասնագիտական խորհրդի ս.թ. փետրվարի 12- նիստին, ժամը` 14:00-ին, տեղի կունենա Տիգրան Ալեքսանյանի «Բերդի տարածարջանի միջնադարյան ամրաշինական համակարգը» խորագրով թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը:
Ատենախոսությունը նվիրված է Բերդի ( նախկին Շամշադինի, ապա՝ Տավուշի շրջան, այժմ՝ Բերդ խոշորացված համայնք) միջնադարյան ամրաշինական կառույցների և պաշտպանական համակարգերի ուսումնասիրությանը: Այն զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսարևելյան հատվածը:
Աշխատանքում առաջին անգամ փորձ է արվել համակարգված հետազոտել և ներկայացնել տարածաշրջանի միջնադարյան ամրաշինական կառույցները, դրանց վերաբերող տվյալները, մինչ օրս կատաված ուսումնասիրություններն ու հետազոտողների կարծիքները: ՄԻաժամանակ խնդիր է դրվել հետազոտել խնդրո առարկա հուշարձանների կառուցման սկզբունքերը, շինարարական փուլեը, ժամակագրությունն ու պատմական ընթացքը:

The  defense of Tigran Aleksanyan's PhD dissertation titled “The Medieval Fortification of Berd Region” will take place at the IAE.
12-02-2026 14:00
The defense of Tigran Aleksanyan's PhD dissertation titled “The Medieval Fortification of Berd Region” will take place at the IAE.
On February 12 at 14:00, the defense of the PhD dissertation by Tigran Aleksanyan, entitled “The Medieval Fortification of Berd Region,” will take place at a meeting of the Specialized Council 007 “Archaeology and Ethnography,” operating under the Higher Attestation Commission (HAC) at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (IAE NAS RA).
The dissertation is devoted to the study of medieval fortification structures and defensive systems of the Berd region (formerly Shamshadin, later - Tavush, and currently the enlarged community of Berd), located in the northeastern part of the Republic of Armenia.
For the first time, an attempt has been made to conduct a systematic study and comprehensive presentation of the region’s medieval fortification structures, the data related to them, the studies conducted to date, and the views of previous researchers. At the same time, the research sets out to examine the principles of construction of the monuments under consideration, their building phases, chronology, and historical development.