«Սրբացված բեկորների հայտնությունը․ Արտաշատի ութանիստ եկեղեցին. չորրորդ դարի մեծադիր շինության բացահայտում» . ցուցահանդես-աշխատարան
29-05-2026 10:00
Սիրով հրավիրում ենք ձեզ մասնակցելու «Սրբացված բեկորների հայտնությունը․ Արտաշատի ութանիստ եկեղեցին. չորրորդ դարի մեծադիր շինության բացահայտում» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը և մասնագիտական քննարկմանը։
Միջոցառումը տեղի կունենա ս.թ. մայիսի 29-ին, ժամը 10:00-ին, Մատենադարանում:
Հայաստանի հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Մյունստերի համալսարանի Անտիկ և Քրիստոնեական հնագիտության ինստիտուտի և «Մատենադարան, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ»-ի համատեղ կազմակերպած այս հատուկ միջոցառումը առաջին անգամ հանրայնորեն ներկայացնում է Արտաշատ հնավայրում, Խոր Վիրապի մերձակայքում վերջերս բացահայտված  ութանիստ եկեղեցու հնագիտական պեղումների արդյունքները:

Exhibition-Workshop: “Revelation of Sacred Fragments: The Octagonal Church of Artashat. Discovery of a Monumental Fourth-Century Structure”
29-05-2026 10:00
We are pleased to invite you to the opening of the exhibition and professional discussion titled “Revelation of Sacred Fragments: The Octagonal Church of Artashat. Discovery of a Monumental Fourth-Century Structure.”
The event will take place on May 29 of this year at 10:00 AM at Matenadaran.
This special event, jointly organized by the Institute of Archaeology and Ethnography of Armenia, the University of Münster, and the Matenadaran, will for the first time publicly present the results of the archaeological excavations of the recently discovered octagonal church at the archaeological site of Artashat, near Khor Virap.