Վիեննայի համալսարանում անցկացվոող Բյուզանդագիտական ուսումնասիրությունների 25-րդ միջազգային կոնգրեսի շրջանակում Արմինե Գաբրիելյանը հանդես եկավ զեկույցով
Օգոստոսի 24–29-ը Վիեննայի համալսարանում անցկացվում է Բյուզանդագիտական ուսումնասիրությունների 25-րդ միջազգային կոնգրեսը (25th International Congress of Byzantine Studies)՝ «Byzantium beyond Byzantium» («Բյուզանդիան Բյուզանդիայից այն կողմ») խորագրով։ Բյուզանդագիտության խոշորագույն միջազգային գիտական համաժողովներից մեկին այս տարի մասնակցում են շուրջ 1500 գիտնականներ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Կոնգրեսում զգալի է Հայաստանից ժամանած գիտնականների, ինչպես նաև հայագիտությամբ զբաղվող օտարերկրյա մասնագետների ներկայությունը։
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Արմինե Գաբրիելյանը հանդես եկավ «Echoes of Classical Antiquity: The Reminiscences of the Carved Gems in the Iconographic Program of Cilician Armenian Miniatures» («Դասական անտիկության արձագանքները. փորագիր գեմմաների վերապրուկները Կիլիկյան հայկական մանրանկարների պատկերագրական ծրագրում») զեկույցով։
Զեկույցը նվիրված էր անտիկ փորագիր գեմմաների պատկերագրության և Կիլիկյան հայկական մանրանկարչության միջև հնարավոր առնչություններին։ Մի շարք պատկերագրական մոտիվների կառուցվածքային և հորինվածքային համապատասխանությունների հիման վրա քննարկվեցին անտիկ պատկերագրական ավանդույթի փոխանցման ուղիները և այն հնարավորությունը, որ առանձին դեպքերում փորագիր գեմմաները կարող էին անմիջական պատկերագրական օրինակ ծառայել միջնադարյան հայ մանրանկարիչների համար։
Զեկույցը ներկայացվեց բյուզանդական պատմության ճանաչված մասնագետ Յոհաննես Պրայզեր-Կապելլերի (Johannes Preiser-Kapeller) նախագահությամբ անցկացված նիստում։

The 25th International Congress of Byzantine Studies, entitled “Byzantium beyond Byzantium,” is being held at the University of Vienna from August 24 to 29. One of the largest international scholarly conferences in the field of Byzantine studies, the Congress is bringing together approximately 1,500 scholars from around the world this year. The participation of scholars from Armenia, as well as international specialists working in the field of Armenian studies, is particularly notable.
On August 25, Armine Gabrielyan, Senior Researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, presented a paper entitled “Echoes of Classical Antiquity: The Reminiscences of the Carved Gems in the Iconographic Program of Cilician Armenian Miniatures.”
The paper explored the possible connections between the iconography of ancient engraved gems and Cilician Armenian manuscript illumination. Based on structural and compositional correspondences between a number of iconographic motifs, the paper examined the mechanisms through which ancient iconographic traditions may have been transmitted, as well as the possibility that, in certain cases, engraved gems may have served as direct iconographic models for medieval Armenian illuminators. The paper was presented in a session chaired by Johannes Preiser-Kapeller, a renowned specialist in Byzantine history.
Armine Gabrielyan’s participation in the Congress was made possible through the financial support of the H. Hovnanian Family Foundation Armenia.