2026թ․ փետրվարի 25-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիա-ի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող Արսեն Հակոբյանի և Մարչելլո Մոլլիկաի (Մեսսինայի համալսարան, Իտալիա) համահեղինակած՝ Palgrave Macmillan հեղինակավոր գիտական հրատարակչությունում վերջերս լույս տեսած «Կոնֆլիկտ, տարածք և անդրազգայնություն․ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ազգագրություն» [Conflict, Space and Transnationalism: An Ethnography of the Second Nagorno-Karabakh War. Palgrave Studies in Urban Anthropology, 2025] գրքի շնորհանդեսը։
Աշխատությունը ղարաբաղյան հակամարտության և 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ համապարփակ ուսումնասիրություն է, որտեղ պատմական լայն համատեքստի և հակամարտության խորքային զարգացումների լույսի ներքո քննվում է արցախահայերի 2020 թ․ պատերազմական փորձառությունը։ Գիրքը վերլուծում է պատերազմի անդրազգային չափումները՝ արտաքին դերակատարների ու գործոնների ներգրավմամբ, անդրադառնում է մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և պատմական կենտրոն Շուշիի պատերազմական ու հետպատերազմական կենսագրություններին, դրանց առնչությանը ինքնության և պատկանելության խնդիրներին։ Քննարկվում են նաև հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և բռնայուրացման գործնական, քաղաքական ու գաղափարական պրակտիկաները։
Ներկա էին հեղինակները, ԳԱԱ տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ ՀԱԻ աշխատակիցներ, ինչպես նաև բազմաթիվ հյուրեր։ Շնորհանդեսը բացեց պ․ գ․ դ․, ՀԱԻ Մշակութային մարդաբանության բաժնի գլխավոր գիտաշխատող Հարություն Մարության-ը՝ կարևորելով նոր լույս տեսած աշխատության գիտական արժեքն ու արդիականությունը։ Գրքի կարևորության և թեմայի հրատապության մասին խոսեցին տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-թղթակից անդամ Յուրի Սուվարյանը, պ․ գ․ դ․, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ՀԱԻ գիտական ղեկավար Պավել Ավետիսյան-ը, ՀԱԻ գիտաշխատող, պ․ գ․ թ․ Հրանուշ Խառատյան-ը և այլք։
Գրքի ստեղծման ու կայացման ընթացքի, հետազոտական մեթոդաբանության և դաշտային աշխատանքի առանձնահատկությունների մասին մանրամասներ ներկայացրեցին հեղինակները՝ պատասխանելով նաև ներկաների հարցերին։

On 25 February 2026, a presentation of the newly published book Conflict, Space and Transnationalism: An Ethnography of the Second Nagorno-Karabakh War (Palgrave Studies in Urban Anthropology, 2025) was held for in the conference hall of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The book is co-authored by Arsen Hakobyan, researcher from the Institute of Archaeology and Ethnography, and Marcello Mollica from University of Messina, Italy, and recently released by the reputable academic publisher Palgrave Macmillan.
The work is a comprehensive study of the Nagorno-Karabakh conflict and the 44-day war, examining the wartime experiences of Artsakh Armenians during the 2020 war in the light of the broader historical context and the deeper developments of the conflict. The book analyzes the transnational dimensions of the war, including the involvement of external actors and factors, and addresses the wartime and post-war trajectories of the capital Stepanakert and the historic center Shushi, as well as their relation to questions of identity and belonging. It also discusses the practical, political, and ideological aspects of the destruction and forced appropriation of Armenian cultural heritage.
The event was attended by the authors, staff members of various structures of the National Academy of Sciences, including the Institute of Archaeology and Ethnography, as well as numerous guests. The presentation was opened by Harutyun Marutyan, Doctor of Historical Sciences, and Chief Researcher of the Department of Cultural Anthropology of the Institute of Archaeology and Ethnography, who emphasized the scholarly value and contemporary relevance of the newly published work. The importance of the book and the urgency of the topic were also addressed by Yuri Suvaryan, Doctor of Economics, Professor, and Corresponding Member of the NAS RA; Pavel Avetisyan, Doctor of Historical Sciences, Corresponding Member of the NAS RA, Scientific Director of the Institute of Archaeology and Ethnography; Hranush Kharatyan, researcher from the Institute, PhD; and others.
The authors presented details about the process of creating the book, its research methodology, and the specific features of their fieldwork, also answering questions from the audience.